moeen
31 شهریور 1401 - 20:58

صادرات ریالی از استان‌های شرقی تنها با کشور افغانستان توجیه اقتصادی دارد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: صادرات ریالی برای استان‌های شرقی کشور مانند خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان فقط با کشور افغانستان توجیه اقتصادی دارد.

غلامحسین شافعی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: صادرات ریالی برای سایر کشور‌ها مانند عراق یا تاجیکستان توجیه پذیر نیست، زیرا هیچ مبادله ریالی با تاجران آن کشور‌ها انجام نمی‌شود.

وی بیان کرد: هم اینک کشور عراق دیگر ریال ایران را در حوزه صادرات کالا نمی‌پذیرد، اما در مقابل تعداد زیادی از مهاجرین افغانستانی در ایران مشغول به کار هستند که درآمد خود را برای خانواده هایشان در افغانستان ارسال می‌کنند، لذا صادرات ریالی به افغانستان کاملا توجیه اقتصادی دارد.

شافعی اظهار داشت: در خصوص قیمت گذاری کالا‌های صادراتی نیز مشکلی وجود ندارد، نرخ پیشنهادی برای هر کالای صادراتی در کمیته تعیین نرخ سازمان توسعه تجارت مورد بررسی قرار می‌گیرد و نرخ تعیین می‌شود.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: تجار در خصوص صادرات کالا به افغانستان، چون قادر به آوردن ارز نیستند بیشتر تمایل به انجام صادرات ریالی دارند و در این شرایط به نفع بانک مرکزی است که اجازه دهد صادرات ریالی به افغانستان انجام گیرد، زیرا صادرات ارز از کشور انجام می‌گیرد که مطلوب نیست.

محمدحسین روشنک افزود: بانک‌های ایران دلار را از صادرکننده قبول می‌کنند، بانک‌های تاجیکستان و روسیه نیز همین طور، اما کارمزد بانک‌های ایران در قبال پذیرش دلار، چندین برابر نرخ دلاری است که توسط قاچاقچی فروخته می‌شود، یکی از دلایل اصلی کاهش صادرات خراسان رضوی به افغانستان نیز همین تبادل ارز بوده است.

وی اظهار داشت: دولت ارز برای واردات کالا اختصاص می‌دهد که نرخ این ارز مبنای قیمت گذاری آن در بازار می‌شود، وقتی ارز با نرخ مشخص برای واردات کالا اختصاص می‌یابد دیگر نمی‌توان بالاتر از ان قیمتی ارایه داد و ارز را فروخت.

وی احیای کمیته ویژه ارز متشکل از نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی متولی در خراسان رضوی را خواستار شد و گفت: آرزوی فعالان بخش خصوصی در حوزه تجارت آزادسازی نرخ ارز و تک نرخی شدن آن است، در این صورت هیچ کس ضرر نمی‌کند و صادرات و واردات کالا نیز روان می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوانخراسان رضویمشهد

شناسه خبر: 752174